Nikolaus Brüll

NikolausBrüll

Nikolaus Brüll se narodil v roce 1922 v Eupenu, dříve německém městě připojeném po první světové válce k Belgii. Nikolausova rodina tímto připojením získala belgické občanství, rodiče se však spíše než jako Belgičané cítili být Němci. 

Po nacistickém vpádu do Belgie v květnu 1940 byl Eupen začleněn do Německé říše. Nikolaus dobrovolně vstoupil do Hitlerjugend a v září 1941 získala jeho rodina německou národnost. S německou národností přišla také německá branná povinnost, a Nikolaus narukoval do wehrmachtu. Po půlročním výcviku byl 19letý Nikolaus v březnu 1942 poslán na východní frontu.

Nikolausova vojenská kariéra skončila v srpnu 1943 poté, co utrpěl těžké zranění pravé nohy. Noha musela být pro vážnost zranění amputována a Nikolaus strávil zbytek války ve vojenských špitálech. V květnu 1945 byl zajat americkými jednotkami.

V říjnu 1945 se Nikolaus mohl po třech a půl letech vrátit domů. Po osvobození se Eupen opět stal součástí Belgie a všichni „němečtí“ občané Eupenu – včetně Nikolause a jeho rodiny – se stali předmětem vyšetřování. Nikolaus sám byl krátce po svém návratu uvězněn v internačním táboře Verviers na základě několika obvinění: ozbrojená činnost proti Belgii a členství v Hitlerjugend. Prokázal, že v armádě sloužil jako odvedenec, byl propuštěn a nakonec mu byla vrácena občanská a politická práva.

Navzdory tomu se válka pro Nikolause nikdy nestala minulostí, protože chybějící noha i vycházková hůl mu každý den připomínaly jeho zážitky, které nemohl skrývat ani před svým okolím.

Skupinka Hitlerjugend v Eupenu v roce 1940. V důsledku připojení Eupenu k Německu se Hitlerjugend stala jedinou oficiální mládežnickou organizací. © Family archive Brüll (www.belgiumwwii.be)
Nikolaus Brüll (vlevo) přišel kvůli zranění na východní frontě o pravou nohu a musel používat hůl. © Family archive Brüll (www.belgiumwwii.be)