Richard Smola

Portrait of Richard Smola.

Richard Smola urodził się 3 czerwca 1930 r. w Pilznie. Przeżył bombardowanie miasta i jego wyzwolenie przez wojska amerykańskie w końcowych etapach II wojny światowej. Następnie on i jego rodzina przeżyli prześladowania reżimu komunistycznego.

Richard Smola był świadkiem ciężkich bombardowań Pilzna w ostatnich latach drugiej wojny światowej i był w mieście, gdy zostało ono wyzwolone przez żołnierzy amerykańskich 6 maja 1945 r. Pomimo że Pilzno zostało wyzwolone przez Amerykanów, po komunistycznym zamachu stanu w całym kraju władzę przejęła w nim partia komunistyczna.

Richard i wielu innych byli wdzięczni amerykańskim żołnierzom, którzy wyzwolili miasto. W 1948 r. wraz z grupą harcerzy i innych obywateli chcieli złożyć wieńce i kwiaty w hołdzie wyzwolicielom z 1945 r. Ponieważ działo się to po przejęciu władzy przez partię komunistyczną w 1948 r., przeszkodziła im tajna policja. Jako zapalony fotograf-amator, Richard uwiecznił te zdarzenia na zdjęciach.

Richard i jego rodzina stali się celem prześladowań komunistów rządzących krajem. Jego ojciec został aresztowany na podstawie sfałszowanych zarzutów i skazany na rok więzienia. Rodzina Richarda musiała na jakiś czas wyjechać z Pilzna w ramach Operacji B (burżuazja) zorganizowanej przez państwo. Akcja ta przewidywała, że „niepewne elementy polityczne” będą musiały opuścić duże miasta i osiedlić się w mniejszych miejscowościach na prowincji.

Richard studiował mechanikę w Pilznie, jednak jego studia zostały przerwane w wyniku przymusowego wcielenia do wojska w Pomocniczym Korpusie Saperskim. Faktycznie były to jednostki pracy przymusowej, w których musiał służyć między rokiem 1951 a 1954. Po zwolnieniu ukończył studia na uniwersytecie i pracował dla zakładów Škody.

Dym unoszący się nad Pilznem po bombardowaniu. © www.memoryofnations.eu / private archive of Richard Smola
Harcerze składający wieniec upamiętniający wyzwolenie Pilzna. © www.memoryofnations.eu / private archive of Richard Smola
Obywatele Pilzna składający kwiaty i flagi amerykańskie, upamiętniające wyzwolenie miasta. © www.memoryofnations.eu / private archive of Richard Smola
Scena z upamiętnienia wyzwolenia Pilzna w 1948 r. © www.memoryofnations.eu / private archive of Richard Smola
Aktualne zdjęcie Richarda Smoli. © www.memoryofnations.eu / private archive of Richard Smola