Ryszard Książyński

Ryszard Książyński in his youth.

Když v roce 1939 vypukla druhá světová válka, Ryszardu Książyńskému bylo pouze 15 let. Ryszard byl skautem a miloval jachtařský sport. Tento koníček jej zaujal o rok dříve na skautském táboře. Stejně jako u milionů ostatních narušila druhá světová válka jeho mladické sny.

V roce 1943 vstoupil Ryszard Książyński do Zemské armády, největšího odbojového hnutí v Polsku. Absolvoval výcvik a stal se desátníkem. Jakmile dosáhl plnoletosti, byl převelen na frontu. V roce 1944 byla jeho jednotka mobilizována v rámci operace Tempest. Cílem Zemské armády bylo bojovat proti německým jednotkám a podporovat přicházející Rudou armádu. 26. září proběhla bitva u Radkówa. Německé síly disponovaly tanky, letadly a dělostřeleckou podporou. Vojáci Zemské armády včetně Książyńského se však ubránili. Książyński byl raněn a, jak se nakonec ukázalo, trvale přestal slyšet na levé ucho.

Po válce se rozhodl vrátit k snům svého mládí. Zúčastnil se mnoha kurzů a námořnické dovednosti si osvojil při plavbě se slavnými kapitány polské lodní dopravy, jako byli například olympijský veslař Henryk Fronczak nebo organizátor polárních výprav Włodzimierz Jacewicz. Ryszard spoluorganizoval Jachtařský klub Akademicého sportovního sdružení v Krakově. Působil jako publicista. V tisku inspiroval další generace svou láskou k jachtingu a lodnímu modelářství. Jako kapitán lodi Leonid Teliga se účastnil atlantické Operace Plachta ‘76 během oslav dvoustého výročí založení Spojených států amerických. Jako první provedl takto velkou jachtu z New Yorku přes Velká jezera po Mississippi do New Orleans. Získal čestné občanství New Yorku, Buffala, Baton Rouge, Milwaukee, Clevelandu a New Orleans.

Ryszard Książyński na moři. © From the collection of Wojciech Książyński
Ryszard Książyński na moři. © From the collection of Wojciech Książyński