Warren Crecy

Sergeant Warren G. H. Crecy

Warren Crecy vstoupil do US Army v 19 letech. V bitvě v Ardenách bojoval jako příslušník 761. tankového praporu přezdívaného podle jeho výrazného znaku „Černí panteři“.

761. tankový prapor US Army byl segregovaný útvar složený z afroamerických vojáků a bílých důstojníků. V boji s nacistickým Německem – nepřítelem známým rasistickým přesvědčením – se samotní příslušníci 761. praporu setkávali i během vlastní vojenské služby s rasismem a diskriminací.

V září 1944 byl 761. tankový prapor převelen do Evropy a přidělen k americké 3. armádě pod velením generála George Pattona. Jednotka se v říjnu 1944 účastnila bojů v severní Francii a v prosinci 1944 bitvy v Ardenách. Závěrečné měsíce války strávila na německé půdě.

Warren Crecy byl znám jako „železný muž“ a „nejdrsnější chlap v 761.“. Tyto přezdívky si vysloužil svou odvahou v boji a tím, že v řadách nepřítele způsoboval větší ztráty než kdokoli jiný v rámci tohoto praporu. Po skončení války zůstal Crecy v Německu, kde plnil nejrůznější úkoly, mimo jiné jako vězeňský dozorce při norimberském procesu. V roce 1952 tři měsíce sloužil ve válce v Koreji, než byl vážně raněn. Tato zranění, z nichž se Crecy nikdy zcela nezotavil, ukončila jeho vojenskou kariéru. Do civilu odešel ze zdravotních důvodů v hodnosti majora a byla mu udělena armádní medaile Za statečnost s pochvalou za záslužnou službu. Obdržel také Bronzovou hvězdu a Purpurové srdce se třemi dubovými ratolestmi. Crecy zemřel v roce 1976 ve věku 53 let a byl pohřben s vojenskými poctami. Jeho jméno nese ulice na základně námořního letectva v jeho rodném městě.

Afroameričtí vojáci v tanku Chaffee očekávají rozkazy během bitvy v Ardenách.
761. tankový prapor byl podle výrazného znaku s hlavou pantera znám jako Černí partneři. Jejich sloganem bylo „Vzhůru do boje“.