Warren Crecy

Sergeant Warren G. H. Crecy

Warren Crecy sloot zich oWarren Crecy wstąpił do amerykańskiej armii w wieku 19 lat. Walczył podczas ofensywy w Ardenach jako członek 761 Batalionu Czołgów, dzięki charakterystycznej odznace zwanego „Czarnymi Panterami”.p 19-jarige leeftijd aan bij het Amerikaanse leger. Hij vocht mee in het Ardennenoffensief als lid van het Amerikaanse 761e tankbataljon, dat als bijnaam ‘The Black Panthers’ had, een verwijzing naar het kenmerkende logo.

761 Batalion Czołgów amerykańskiej armii był jednostką, w której panowała segregacja rasowa – szeregowi żołnierze byli Afroamerykanami, natomiast spośród oficerów tylko niektórzy byli czarnoskórzy. Walcząc przeciw nazistowskim Niemcom, w których panowała rasistowska ideologia, członkowie 761 Batalionu sami mieli do czynienia z rasizmem i dyskryminacją podczas całego okresu służby.

We wrześniu 1944 r. 761 Batalion Czołgów został skierowany do Europy i podporządkowany tzw. 3 Armii pod dowództwem generała George’a Pattona. Jednostka walczyła w północnej Francji w październiku 1944 roku oraz podczas ofensywy w Ardenach w grudniu tego samego roku. W ciągu ostatnich miesięcy wojny jednostka stacjonowała na terenie Niemiec.

Warren Crecy był znany jako „Iron Man” i „najgroźniejszy człowiek 761 Batalionu”. Zasłużył sobie na te przydomki swoją odwagą w walce i faktem, że zabił więcej przeciwników niż którykolwiek z jego współtowarzyszy. Po zakończeniu wojny Crecy pozostał w Niemczech. Przydzielano mu różne zadania, m.in. był strażnikiem więziennym podczas procesów norymberskich. W 1952 r. Walczył przez 3 miesiące podczas wojny koreańskiej i odniósł poważne rany. Oznaczało to koniec jego kariery wojskowej i nigdy też nie wrócił w pełni do zdrowia. Przeszedł na emeryturę z powodu stanu zdrowia, w randze majora, i otrzymał Medal Pochwalny z pochwałą „za zasługi podczas służby”. Otrzymał również Brązową Gwiazdę i Purpurowe Serce z Trzema Liśćmi Dębowymi. Crecy zmarł w 1976 r. w wieku 53 lat i został pochowany z pełnymi honorami wojskowymi. W jego rodzimej miejscowości jego nazwiskiem nazwano jedną z ulic na terenie Morskiej Bazy Wojskowej.

Afroamerykanie w czołgu Chaffee czekają na rozkaz do wyjazdu podczas operacji w Ardenach.
Batalion 761 był znany jako „Czarne Pantery” dzięki charakterystycznej oznace, na której widnieje głowa czarnej pantery. Mottem tego batalionu były słowa „Wyjdź do walki”.