Horst Willner

Portrait of Horst Willner as officer cadet of the Kriegsmarine

Horst Willner byl německý velitel ponorky. Od ledna do května 1945 se účastnil rozsáhlé námořní operace, při níž na své ponorce převezl svou rodinu a mnoho civilistů do bezpečí.

Horst Willner se narodil v roce 1919 v Drážďanech. Do Kriegsmarine (německého námořnictva) vstoupil v roce 1938 a po celou druhou světovou válku velel ponorkám. V říjnu 1944 mu bylo svěřeno velení U-3505, ponorky typu XXI, která byla jednou z nejmodernějších zbraní německého loďstva.

V lednu 1945 zahájila Rudá armáda masivní operaci zacílenou na východní Prusko. Ta vyvolala početnou vlnu uprchlíků, mezi nimiž byly i Willnerova žena Ursula Menhardtová a jejich novorozená dcera Barbara. Ursula s dcerou se dostaly do Gdaňsku, kde nastoupily na loď Wilhelm Gustloff, která se k evakuaci používala. Těsně před vyplutím vzal Willner svou rodinu na palubu ponorky U-3505. Zachránil jim tím život, protože Wilhelm Gustloff byl napaden a potopen sovětskou ponorkou, přičemž přežilo jen několik set osob.

Willner svým rozhodnutím provést evakuaci své rodiny i čtyř přítelkyň členů posádky jednoznačně porušil rozkazy, protože civilistům byl vstup na německé ponorky zakázán. Černé pasažérky tak musely být na palubu dopraveny tajně. Ursula a ostatní ženy se převlékly za námořníky a dítě bylo ukryto v polštáři uvnitř lodního vaku. U-3505 vyplula z Gdaňsku v březnu 1945 a zamířila k městu Hel. Zde Willner přibral zhruba 50 chlapců z Hitlerjugend ve věku od 12 do 16 let. Všichni cestující i posádka zdárně dopluli do Travemünde.

Willner dostal rozkaz odplout s U-3505 do Kielu a vyčkat na další rozkazy. Ponorka zde byla v dubnu 1945 zničena americkým náletem. Willner tyto události přežil. Po skončení války pracoval pro německou přepravní společnost. Zemřel v Brémách v roce 1999.