Tatjana Barbakoff

Portrait of Tatjana Barbakoff

Poutala pozornost svým přístupem, pestrými kostýmy i programem, v němž se mísily ruské a čínské tance s přehlídkou současné módy. Proslavila se svými charakteristickými tanci a exotickou krásou. Taneční umělkyni a oběť holocaustu Tatjanu Barbakoffovou dnes připomíná Stolperstein před Renesančním divadlem v Berlíně-Charlottenburgu.

Tatjana Barbakoffová se narodila v srpnu 1899 v Lotyšsku jako Cilly Edelbergová. Pocházela z židovské rodiny s rusko-čínskými kořeny. Barbakoffová začala tančit již v raném dětství. Za auru exotičnosti, kterou byla později známa, vděčila svému původu a oblíbeným stylům.

Za první světové války potkala německého důstojníka Georga Waldmanna. V roce 1918 za ním odešla do Německa a nakonec si ho vzala. V následujících letech získali věhlas jako umělecký pár pod jmény Tatjana Barbakoffová a Marcel Boissier. Společně cestovali po Německu a vystupovali ve městech jako Frankfurt, Düsseldorf a Berlín. V roce 1925 se pár usadil v Berlíně. Tatjana se definitivně prosadila s uskupením nazvaným Berliner Tanzabend. Rozešla se s Boissierem a jejím novým partnerem se stal malíř Gert Wollheim.

Po nástupu nacistů k moci v roce 1933 bylo Gertovo umění označeno za „zvrhlé“. Pár se přestěhoval do Francie, kde Wollheim založil Freie Deutsche Künstlerverband (Spolek svobodných německých umělců) a Tatjana pokračovala v taneční kariéře. Jistou dobu byli svobodní a v bezpečí, ale po německém vpádu do Francie v roce 1940 byli Gert i Tatjana zatčeni.

Po nějaké době byli oba propuštěni. Aby se vyhnuli dalšímu zatčení, uprchli do Nice. Jejich snaha však byla marná.  V lednu 1944 byla Tatjana gestapem zatčena a následně převezena do tábora v Drancy. V únoru byla deportována do Osvětimi a po příjezdu poslána do plynové komory.